Sepetiniz boş!
Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Elektronik Sigara Ekşi

Elektronik Sigara Ekşi Ekşi Sözlükteki Genel Konuşmalar

"3 ay olmuş başlayalı. kendimde fark ettiğim en muazzam değişim nefesimin açılması oldu. havuza girdiğimde 80-100 metre kulaç atıp havuz kenarına yapışıp köpek gibi soluyan bir adamdım, şu anda 1 km yüzebiliyorum. 1-1,5 km yürüdükten sonra 'dalağım şişiyordu' bir haftadır her sabah 5 km tempolu yürüyüş yapıyorum, zorlasam bi 5 daha gidermişim gibi geliyor. nefesim yetmediği ya da bacaklarım artık gitmediği için değil sıkıldığım için bırakıyorum.
mesela geçtiğimiz pazar günü 06:30'da kalktım. eskiden ne kadar erken yatsam da o saatte, dinç, dinlenmiş, zinde bir şekilde uyanamazdım. çünkü bütün gece horluyordum ve sürekli uyku apnesi yaşıyordum, eşşek gibi yorulmuş kalkıyordum. çıktım 1 saat yürüdüm, spor salonuna geçtim 25-30 dk kadar lak lak yapıp 30 dakika ağırlık çalıştım. sonra duş aldım, bi de havuza gireyim, yüzemesem de serinlerim dedim, 25 dk yüzdüm. hanım aradı, saat 9 buçuk olmuş, çocuklar kahvaltı yaptı ben sofrada seni bekliyorum gel artık diye. evden çıkalı 2,5 saat olmuş. aramasa daha da yüzerdim.
bunları sadece e-sigara sayesinde yapmıyorum, bir aydır yediklerime de dikkat ediyorum ve spor da üstüne koya koya bu hale geldi. ama e-sigara olmasaydı kesinlikle bunlar da olmazdı hayatımda. keşke sigarayı direkt bırakabilseydim ama muhtemelen o da iştahımı açacaktı, daha fazla kilo alacaktım.
bu arada bu sabah tartıda gördüğüm rakama bakarsak 1 ayda tam olarak 8,8 kilo vermiş durumdayım. şimdi ben bu e-sigara lobisine ruhumu satmayayım da ne yapayım?"
 
#54122537 18.08.2015 21:29 powerofattorney
 
 
powerofattorney'i canı gönülden kutluyor ve tebrik ediyoruz, yorumundada yazmış olduğu gibi insanların %90'ı direk ha bıraktım diyerek sigarayı bırakamıyor ve çeşitli tedavi yolları ve yöntemler deniyor.
Elektronik Sigara ise bu yöntemlerden kısa ve uzun vadede en etkili ve eziyetsiz olanı, çünkü zaten yapmış olduğunuz birşeyi yapmaya devam ederek alışkanlığınızdan kısa sürede kurtuluyorsunuz.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
"ilk üç günün belirtileri sigarayı bırakma belirtilerine benziyor.
yani ilk başta öksürük artar, içinde siyah lekeler olan balgamlar çıkarırsınız.
koku alma duygusu hemen iyileşme göstermeye başlıyor, ne yazık ki istanbul iğrenç kokuyormuş. baya bildiğin kanalizasyon kokuları, çöp konteyneri kokuları, balata kokuları, terli insan kokuları :( bunların dışında sigara içen insanların kokusunu hemen algılamaya başlıyorsunuz. metrobüse yakın zamanda sigara içmiş biri bindi mi ter kokusunu bastırıyormuş açıkçası. sigara içenler acaip pis kokuyor be.
benim bir şeye sardım mı abartma huyum var, kendimi chain smoker olarak buldum ve bir noktada nikotin alımını abartmış olsam gerek ki kaslarım gerginleşmiş, konuşmam hızlanmış, yerimde duramıyorum. hemen bıraktım kenara ve bir süre sonra normale döndüm.
ha bu arada, bir süredir nabzım dinlenirken bile 100'lerde dolaşıyordu. galiba nikotinden çok vücudun yeterince oksijen alamamasıyla ilgili bir durummuş ki 60-70'lere düştü normal sigarayı bırakınca. 
hatta bugün istanbul içinde bi 7-8 saatlik işim vardı ve 5 saati yollarda olduğu için e-sigarayı yanıma almadım(millete bunun duman olduğunu anlatamazsın, haliyle metrobüste tüttürme niyetim yok). bir de daha önce abarrtığım için olsa gerek vücut nikotin talebinde de bulunmadı. eve geldikten sonra hemen içmedim, oturup dinlenince nabzımı ölçtüm ve 65 çıktı - ki çoktandır bu kadar düşmemişti. 
yani şimdilik iyi gidiyor bu e-sigara olayı. en büyük şikayetim ağızıma likit gelmesi"
 
#54126829 19.08.2015 00:14 buyuyup buyuk adam olacaktim
 
buyuyup buyuk adam olacaktim kullanıcısı gerçekten samimi ve içten bir yorum yapmış, e-sigaranın iyi ve kötü yönlerini kendince eleştirmiş ve yazmış, sigarayı bıraktığından ötürü kendisini tebrik ediyor ve bundan sonraki yaşamında sağlıklı günler diliyoruz.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
"ingiltere'de yapılan çalışmalar sonucunda devletin sigara kullanıcılarına teşvik ettiği ve normal sigaraya göre yüzde 95 daha az zararlı olduğu açıklanan cihaz:
http://www.bbc.com/…recete?ocid=socialflow_facebook
yıllardır diyordum, sözüme geliyorsunuz."
 
#54161723 20.08.2015 12:02 varos cloudstrider
 
varos cloudstrider gerçekten öngörüsü yüksek bir kullanıcı, yıllardır ülkemizde karalama kampanyalarına maruz kalan elektronik sigara Avrupa'da devlet teşviği ile temin edilebilen bir ürün, ümit ediyoruz ki ülkemizde bir gün sigara kabusundan uyanır ve daha sağlıklı nesiller yetişir.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
"sekiz aydır kullandığım hede.
bu başlığı bir süredir takip ediyorum. zaman zaman bazı yazarlara mesajlar göndererek önerilerde de bulundum. fakat sürekli benzer soruları gördüğüm için buraya da yazmam gerektiğini anladım.
sigarayı bırakmak istiyor ve e-sigaranın bu amaca ulaşmakta bir katkısı olup olmayacağını merak ediyorsanız cevabım kesinlikle evet olacaktır. e-sigara size sigarayı bıraktıracaktır. sekiz aydır e-sigara kullanıyorum ve sekiz aydır sigara içmiyorum. bir daha içmeyeceğimi de rahatlıkla söyleyebilirim. e-sigara kullanmaya başladıktan sonra ilk 15 gün hiç sigara içmedim. canım her sigara çektiğinde hemen e-sigaraya sarıldım. 15 günün sonunda, nasıl bir etkisi olacağını merak ederek bir klasik sigara yaktım ve sadece bir nefes çekebildim. tadı tahmin bile edemeyeceğim kadar berbattı! ikinci nefesi çekemedim. iki ay kadar sonra yine aynı etkiyi gösterip göstermeyeceğini merak ederek bir kez daha klasik sigara denedim. sonuç aynıydı. yine sadece tek nefes çekebildim ki bu kez sanki hayatımda ilk kez sigara içiyormuşum gibi öksürttü beni. bu deneyimlerin üzerine bir daha sigara içmeyeceğimden emin oldum.
e-sigara klasik sigara gibi zararlı değil. kıyas bile kabul etmez. yukarıdaki entry'lerde bundan sıklıkla bahsedilmiş zaten. e-sigaraya başladığınızda klasik sigaranın etkilerinden kısa sürede kurtulacaksınız. öksürük, balgam, kötü koku, nefes darlığı gibi olumsuz etkilerin tamamı yok olacak. bir süre sonra sigara kokusuna tahammül edemez hale geleceksiniz.
peki hangi e-sigara ile başlamalısınız? e-sigaraya başlamak isteyenlerin kafasını kurcalayan ilk soru bu. burada herhangi bir marka veya model vermeyeceğim. fakat bana başlangıç için ayırdığınız bütçeyi de belirten bir yeşillendirme ile ulaşırsanız, size marka ve model önerisinde bulunup link verebilirim. çaylaklar ve sözlük yazarı olmayanlar da türkiye'de faaliyet gösteren e-sigara forumuna üye olup oradaki kullanıcılardan tavsiyeler alabilirler. orada kullanılan teknik terimler bu konuya yabancı olan biri için kafa karıştırıcı olsa da, kısa sürede konuyu kavrayacaksınız. konunun sanıldığı kadar karmaşık olmadığını söyleyebilirim. o teknik terimlerin hiçbirine en azından ilk bir ay hiç ihtiyacınız olmayacak. anlamaya çalışmayın bile. bir önerim de, alacağınız ilk e-sigaraya çok para harcamamanız yönünde olacaktır. bir süre kullanıp konuyu kavramaya başladığınızda hangi modele geçiş yapmanız gerektiğini zaten anlayacaksınız. en pahalı e-sigara en iyi e-sigara değildir! bunu bilin. görünümü klasik sigaraya benzeyen e-sigaralar da pek iyi değildir. bunu da bilin.
bir diğer konu da likit konusu. e-sigaranın sarf malzemesi. içinize çektiğiniz ve üflediğiniz dumanı (daha doğrusu buharı) üretecek olan sıvı. yerli ve yabancı çok sayıda e-likit markası, farklı nikotin oranları, aromalı ve aromasız likitler var. ben yerli marka veya markasız likit kullanmıyorum. birçok marka denedim ve bir markada karar kıldım. şu an sadece o markayı kullanıyorum. siz de damak tadınıza uygun likitler üreten markayı deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. aromalı likitler başlangıçta hoşunuza gitse de, bir süre sonra aromalılardan keyif almamaya başlıyorsunuz. diğer taraftan; yoğun aromalı likitler, kullandığınız cihazın tel ömrünü de kısaltıyor. 
hangi nikotin oranını seçmeniz gerektiğine de şu şekilde karar verebilirsiniz: günde 1 paket ve üzerinde sigara kullanıyorsanız 18mg/ml nikotin oranına sahip likit seçebilirsiniz. kullandığınız sigara sert bir sigara ise 24mg/ml deneyebilir, günde bir paketten daha az ve/veya hafif bir sigara kullanıyorsanız 18mg/ml nikotin oranından düşük nikotin ihtiva eden likitlere yönelebilirsiniz. alışık değilseniz, yüksek nikotin oranı baş ağrısı gibi yan etkiler yapabilir.
en önemli konulardan biri de likitin teninizle teması durumu. likitin cildinizle temas etmemesine çok dikkat etmelisiniz. her ne kadar elinize bulaşan bir iki damla likit önemli bir sorun teşkil etmeyecek olsa da, likitin cildinize teması halinde likitteki tüm nikotinin anında bünyeye alınacağını bilmeniz gerekiyor. yani, üzerinize dökülecek birkaç ml likit ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir! örneğin; 18mg/ml nikotin ihtiva eden bir likit sıvısından elinize 1ml likit dökülürse, 18mg nikotini bünyenize aldınız demektir. bu durumda kabaca 1 paket sigara içmiş kadar nikotin almış olursunuz. hele likiti sıvı halde içmek gibi bir şeyi aklınızdan bile geçirmeyin! 60mg üzerinde nikotin almanız halinde sonu ölüme varacak kadar ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. çok sakar bir insan veya tescilli bir aptal değilseniz o likiti kolay kolay bi' tarafınıza dökemezsiniz. korkmayın. tabii tedbiri de elden bırakmayın.
internet üzerinde kapsamlıca sayılabilecek bir araştırma yapmama rağmen, e-sigara likitinde bulunan (buhar ile alınan) nikotinin sağlık için bir zararı olduğuna dair ciddi bir yazı okumadım. hatta nikotinin olumlu etkilerinden bahseden bir iki yazı ile karşılaştığımı da belirteyim. o bilgilerin de sağlam dayanakları olmadığı için bahsetme ihtiyacı hissetmiyorum. nikotinin zararlarının anlatıldığı tüm yazılarda klasik sigara kullanımı nedeniyle baş gösteren sağlık sorunlarından bahsediliyordu. e-sigaranın zararlı olduğundan bahsedilen yazılarda da "e-sigara zararlıdır, çünkü zararlıdır"dan öte bir bilgi yoktu. nikotin tüketiminin sağlık için zararlı olduğundan dem vurulurken bahsedilen olumsuz etkiler nikotinden değil, sigarada bulunan diğer maddelerden kaynaklanan etkiler. nikotinin bağımlılık yapması dışında bir etkisini görmedim. bu nedenle e-sigarayı bırakmayı en azından şu an için düşünmüyorum. fakat sigarayı, ardından e-sigarayı bırakmak istiyorsanız, kullandığınız likitteki nikotin oranını kademeli olarak düşürmeniz gerektiğini bilmelisiniz. likitteki nikotin oranını azaltmadığınız sürece bu kez de e-sigara bağımlısı olacaksınız demektir. "
 
--- en önemli ayrıntı ---
e-sigaraya başladıktan sonra ilk 15 gün kesinlikle klasik sigara içmiyoruz! hep birlikte tekrar edelim: ilk 15 gün kesinlikle klasik sigara içmiyoruuuz. tek bir dal bile! bu kurala uymazsanız sigarayı bırakamazsınız. e-sigara bile bir daha size çare olamaz.
 
--- en önemli ayrıntı ---
e-sigara ile ilgili bilgi almak istediğiniz diğer konular için bir yeşillendirme yeterlidir. bu konuda uzman sayılmasam da, bilgim ölçüsünde yardımcı olmaya gayret ederim."
 
#54409687 30.08.2015 07:18 pih
 
pih kullanıcısı gerçekten baya detaylı bir yazı yazmış ve e-sigara yolculuğunda uzun bir yol kat etmiş tecrübeli bir kullanıcımız, yazdığı bu detaylı incelemesinden dolayı teşekkür ediyoruz.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
"sigara ictiginizde nefesinizi kesen, cigerinize zarar veren madde tar (zift) ve yanan kimyasallardir: nikotin degil. 
yani teorik olarak, e-sigara icerek ayni sigarayi birakmis gibi sagliginiza kavusmaniz mumkun oluyor."
 
#54631933 08.09.2015 10:05 mouse sanitary pad
 
mouse sanitary pad'e bu güzel objektif yorumu için teşekkür ediyor, en kısa zamanda e-sigaraya geçerek sigaradan kurtulmasını diliyoruz.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
"5 ay olacak bu mereti araştırıp kullanmaya başlayalı ve gözlemlerime göre piyasada bunu kullanan insanların ortak özellikleri yeniliğe açık, kafası çalışan, aklı başı yerinde insanlar oluşudur.
hatta bunu elimde görüp araştıran soran eden çoğu insanda belirli eğitim seviyesindeki insanlar. diğerleri en fazla '' sahte sigara mı o ?'' '' içine içki katsak kafa yapar mı?'' gibi soruları sorup bir sigara daha yakan tipler. 
doğru düzgün bir cihaz ve kaliteli likitlerle desteklendiğinde sigaranın o anlatılmakla bitmeyen zararlarından kurtulabiliyorsunuz ancak bu cihaza başlarken gerçek motivasyonunuz her iki merete de veda etmek olmalı. aksi takdirde bildiğin kendisi de başlı başına bir bağımlılık şeysi."
 
#54633748 08.09.2015 11:29 ermoo
 http://www.elektroniksigaramerkezi.org/
ermoo gerçekten türk milletinin durumunu bir kaç satırda izah etmiş, duygularıma tercüman oldu açıkçası, çünkü bizde çevremizde gördüğümüz kadarıyla bu ürünü mantıklı bulup almak isteyenler genelde kültürlü ve okumuş tahsil görmüş insanlardı.
Fakat ürün hakkında hiç bir bilgisi olmamasına rağmen direk kötüleyen ve Allah korusun gibi söylemlerde bulunan kişiler ise genelde kültür seviyesi düşük ve cahil insanlar oluyor. Bu güzel yorumu için kullanıcımıza teşekkür ediyoruz.
 
Bir başka yorum ile devam ediyoruz;
 
toplumumuzun ne kadar yüksek miktarda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş insanla dolu olduğunu bire bir deneyimlemek istiyorsanız bundan bir tane edinin ve insanların yoğun olduğu bir yerde için. en az 10 kişi 'sigaradan daha zararlı o' diyecektir. bazıları bu 'fikir'lerini soru formuna dönüştürerek de sorabiliyor. geçenlerde biri 10 sene önce elektronik sigara kullandığını, dolayısıyla benden çok daha iyi bildiğini, elektronik sigaranın yağ yaktığını ve sigaradan 10 kat daha zararlı olduğunu iddia etti mesela. yağ yaktığını nereden anladın diye sorduğumda cevabı 'bunu bilmeyecek ne var, çekince çatır çatır ediyo, dumanı da yağ dumanına benziyo' oldu. ben yağ mı ahahahaha diye gülünce de acaip bozuldu, küstü falan. neden? çünkü 'fikrine' saygısızlık etmiştim. evet.
 
#55210857 01.10.2015 22:44 ~ 22:46 powerofattorney
 
powerofattorney'in başından geçen bu olaydan umarım hepimiz bir ders çıkartmışızdır :)
 

 


Back to Top