Sepetiniz boş!
Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Elektronik Sigara Yasaklandı

Elektronik Sigara Yasağının Gerekçeleri


Elektronik sigara hakkında daha önce yazılarımızda bir çok kez yapılan bilimsel araştırmalardan alıntı ile e-sigara kullanımının normal sigaradan çok daha az zararlı olduğunu söylemiştik. Eğer öyleyse neden ülkemizde elektronik sigara yasak diye sorabilirsiniz. Bunun bir çok nedeni var. Başta devletin sigaradan elde ettiği yüksek vergi gelirleri daha sonra ise dev tütün firmalarının baskıları gelmekte.

Bu nedenler sadece bizim ülkemiz için geçerli değil tabii ki. Amerika ve Avrupa içinde bu nedenler geçerli ve bu sebeple elektronik sigara tartışılıyor. Ancak hukukun üstünlüğü lafta değilde gerçekten uygulanan bu ülkelerde işin bir tarafı hükumetler yada milyar dolarlık bütçeleriyle dev firmalar olsa da mantıklı bir gerekçe göstermeden elektronik sigara yasaklanamaz. Ve nitekim bu ülkelerin tamamında esigara kullanımı serbest.

Ülkemizde ise elektronik sigara üzerine yapılan onca bilimsel çalışma görmezden gelinerek yasak gayet keyfi bir şekilde uygulanabiliyor. Umarız kısa sürede ülkemizde diğer gelişmiş ülkeleri örnek alır ve insanların tercih haklarını ve özgürlüklerini kısıtlayan elektronik sigara yasağı ortadan kalkar.

Elektronik sigaranın içinde normal sigaradan farklı olarak 3 binin üzerinde kimyasal maddenin olmadığını dile getiren Prof. Dr. Fındık; Elektronik sigarada sadece sıvı nikotin var. Her biri tek başına kanser yapabilecek bu kadar çok kimyasal madde arasında belki de en az zararlısı nikotin. Bilinenin aksine nikotin sigaranın en zararlı maddesi değil ama bağımlılık yapıcı maddesi. Yani bir başka deyişle sigara içilmesinin nedeni içeriğinde bulunan nikotin maddesi. Elektronik sigara için belirlenen sıvı nikotin değerleri var. Bu değerlerin üzerinde sıvı nikotin içeren sigaralar vücuttaki dengeyi bozar; tansiyonu yükseltir, kalp damar hastalıkları riskini artırır, akciğer kanserini tetikler. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar filtreli, mentollü ya da “light” sigaralar çıkmadan önceki dönemde akciğer kanserinin dünya üzerinde en sık görülen türü yassı hücreli (“epidermoid”)kanser idi. Bu kanser tipi erken teşhis edildiğinde tedaviye daha iyi yanıt vermektedir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki farklı türde sigaralar (filtreli, mentollü ya da “light”) çıkmaya başladıktan sonra akciğer kanserlerinin türlerinin sıklığı da değişmeye başladı. Tedavi şansı en yüksek olan yassı hücreli kanser ikinci sıraya düştü, 


Back to Top